Adıyaman’da deprem konutlarında sona gelindi

İHA

Depremzedeler için büyük bir mücadele sürüyor…

7’inci aya girilen asrın felaketinin ardından devletin tüm imkanları afet bölgesine seferber edildi.

Böylelikle toplamda 11 kente iş makineleri, mühendisler girerek çalışmalara başladı.

Güvenli ve mimari yapıya uygun konutların inşa edilmesi için yapılan planlamalar hız kesmeden devam ediyor.

Deprem konutlarında son aşamaya gelindi

Binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği binlerce yapının ise yıkıldığı Adıyaman’da, çalışmalar sürüyor.

Emlak Konut ve TOKİ tarafından yapımı devam eden kalıcı deprem konutlarının tamamlanarak bir an önce hak sahibi olan depremzedelere teslim edilmesi hedefleniyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinesinde TOKİ ve Emlak Konut işbirliğinde yapılan konutlar hızla yükseliyor.

“Brüt 105 metre kare”

Adıyaman Merkez Örenli Mevkiinde yapımı devam eden 4 etaplık 3 bin 34 dairelik kalıcı deprem konutlarının 21 bloğunda kaba inşaat çalışmaları tamamlanarak ince işçiliğe geçildi.

Her biri zemin +4 veya zemin +3 kat olarak ayarlanan bloklarda bulunan daireler bürüt 105 metre kare olarak yapılıyor.

“Toplam 3 bin 34 daire yapacağız”

Çalışmaların hızla devam ettiği Örenli Mevkiindeki kalıcı deprem konutlarıyla ilgili bilgi veren TOKİ Uzmanı İnşaat Mühendisi Yılmaz Ceylan, şunları ifade etti:

Adıyaman Örenli Mahallesi’ndeyiz, deprem sonrası TOKİ tarafından yapılan afet konutları bölgesindeyiz. Burada 4 etap şeklinde yapılan konutlarda toplam 3 bin 34 daire yapacağız. 159 Adet bloğumuz var.

Bu bloklarımızın 21’nde betonarme imalatlarımızı tamamladık. Onun arkasından duvar imalatları devam ediyor. Duvarları biten bloklarımızda elektrik tesisatı, mekanik tesisatı, temiz su, kalorifer tesisatı imalatlarımız devam ediyor.

Bunun arkasından sıva imalatlarımız da devam etmekte. Yaklaşık 7 binamızda sıva imalatımızı tamamladık. Sıvaları bitirdikten sonra dış cephede mantolama imalatlarına geçiyoruz.

İki binamızda mantolama imalatlarımız devam ediyor, 3.binamıza iskele kuruyoruz. İçeride de seramik imalatlarımız devam etmekte. Bodrum katlarımızda da sıva imalatlarımız devam etmekte. Bir an önce konutlarımızı bitirip yetiştirmek için canla başla çalışmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir