Şimdi de kan tartışması: Kanlar nerede

Sağlık çalışanlarının iddiasına göre; hastanelerde yaşanan kan krizine karşı dikkatli olunması yönünde doktorlara yazı gönderildi. Şubat ayında yaşanan deprem üzerinden iki ay geçmesine rağmen kan temini sorunu hala aşılamadı.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, bağışlanan kanlara ulaşılamaması skandalını ve sağlık çalışanlarının iddialarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

SAĞLIK BAKANLIĞI KIZILAY DIŞINDA ÇÖZÜM ÜRETMELİ

Türkkan, beklenen Marmara Depremi sonrası yüzbinlerce yaralı olasılığına karşı Kızılay’ın ve Bakanlığın hazır olup olmadığını ve bu konuda herhangi bir somut çalışmanın bulunmamasını da önergesine taşıdı.

Türkkan önergesinde; “Kan ihtiyacının karşılanması hakkında oluşabilecek en kötü ihtimaller dahilinde ihtiyaç duyulabilecek kan ünitesi miktarı nedir? En kötü senaryo dahilinde ihtiyaç duyulabilecek kan miktarının karşılanması yönünde herhangi bir acil eylem planı bulunmakta mıdır?” sorusuyla beraber “Beklenen Marmara depremi raporları doğrultusunda Bakanlığınız ve Kızılay tarafından kan ihtiyacının karşılanması, kan stoklarının tutulması ve bu stokların yenilenmesi, olası bir felakete her an hazır olmak adına herhangi bir stok durumu ve yönetimi planı bulunmakta mıdır? Bu planla ve yönetim ne şekildedir? Bakanlığınız ve Kızılay her an yaşanabilecek Marmara Depremi felaketinde ihtiyaç duyulacak kan stoklarına sahip midir?” gibi önemli konulara da değindi.

Türkkan’ın önergesinde Bakan Koca’ya ilettiği sorular şu şekilde;

  1. Ulusal Kan Temini Projesini yürüten Kızılay Kızılay tarafından yaşanan kan teminindeki sorunların kaynağı nedir? Çözümü yönünde herhangi bir çalışma bulunmakta mıdır?
  2. Kamu hastanelerinin her birinin ayrı ayrı ihtiyaç duyduğu kan ünitesi miktarının planlaması ve temini yönünde Bakanlığınız ve Kızılay tarafından herhangi bir program ve stok yönetimi bulunmakta mıdır?
  3. Bakanlığınıza bağlı hastanelerde kan stok durumunun kritik olduğu yönünde herhangi bir uyarı ve bilgilendirme yazısı dağıtıma çıkarılmış mıdır? Çıkarılmadıysa hastanelerde yaşanan kan stoklarındaki azalma olduğu yönündeki uyarı bilgilendirilmeleri ne amaçla yapılmaktadır?
  4. Acil müdahale gerektiren durumlar için ayrı bir kan bankası oluşturulması ve planlaması düşünülmekte midir?
  5. Şubat ayında yaşanan deprem felaketi sonrası yoğun olarak ihtiyaç duyulan kan talebi sonrası, kan stokları normal düzeye çıkmış mıdır?
  6. Kan bağışı yetersizliğinden ötürü yaşanan sıkıntıların giderilmesi için başta Kızılay olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında kan bağışı konusunda herhangi bir seferberlik başlatılması düşünülmekte midir?
  7. Türkiye’nin günlük kan ihtiyacı miktarı nedir? Kan ihtiyacının ne kadarı günlük olarak karşılanmaktadır? Kızılay ve diğer sağlık kurumlarına ait kan bankalarında kaç hastaya yetecek kadar kan bulunmaktadır?
  8. Kızılay’ın son dönemlerde güvenirliliğini yitirmesi ve Kızılay hakkındaki intibadan ötürü, kan bağışının ve toplanan kanların yönetimi konusunda Bakanlığınız tarafından şeffaflık ve sorgulanabilirlik içeren herhangi bir çalışma düşünülmekte midir?
  9. Kan ihtiyacının karşılanması hakkında oluşabilecek en kötü ihtimaller dahilinde ihtiyaç duyulabilecek kan ünitesi miktarı nedir? En kötü senaryo dahilinde ihtiyaç duyulabilecek kan miktarının karşılanması yönünde herhangi bir acil eylem planı bulunmakta mıdır?
  10. Beklenen Marmara Depremi raporları doğrultusunda Bakanlığınız ve Kızılay tarafından kan ihtiyacının karşılanması, kan stoklarının tutulması ve bu stokların yenilenmesi, olası bir felakete her an hazır olmak adına her hangi bir stok durumu ve yönetimi planı bulunmakta mıdır? Bu planla ve yönetim ne şekildedir? Bakanlığınız ve Kızılay her an yaşanabilecek Marmara Depremi felaketinde ihtiyaç duyulacak kan stoklarına sahip midir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir