Bu da Oldu! Yapay Zeka Ne Zaman Öleceğimizi de Tahmin Ediyor!

Yapay zekanın yapabildikleri, son günlerde oldukça rağbet gören konulardan biri. Yapılan son araştırmalara göre bilim insanları, bir kişinin hayat hikayesini kullanarak nasıl yaşayacaklarını ve ne zaman öleceklerini tahmin eden bir algoritma geliştirdi.

Life2vec, hayatın her bölümünü bir cümledeki kelimeler gibi değerlendirerek, şimdiye kadar yazılanlardan yola çıkarak hikayenin nereye gideceğini tahmin eden bir özelliğe sahip.

Yapılan çalışmalara göre bu modelin, sade dili işleyebilen ve bir kişinin erken ölme olasılığı veya yaşam süresi boyunca elde edeceği gelir hakkında tahminler üretebilen bir model olduğunun sonucuna varıldı.

Yapay zeka ne zaman öleceğimizi tahmin ediyor

Danimarka ve ABD’deki devasa bir Danimarka veri havuzu üzerinde bir makine öğrenimi algoritması yetiştiren bilim insanları tarafından bir havuz geliştirildi. İnşa edilmiş ve bu havuza gelir, meslek, ikamet yeri, yaralanmalar ve hamilelik dahil olmak üzere altı milyondan fazla gerçek insan hakkında her türlü bilgi aktarıldı.

Yeni bir çalışmaya göre ‘life2vec’ adı verilen model de yaklaşık yüzde 78 oranında ne zaman öleceğimizi ve ne kadar gelir elde edebileceğimizi tahmin edebiliyor.

Model, 2008’den 2016’ya kadar olan verilerle eğitildi. Bu model, nüfus verilerine dayanarak, 2020 yılına kadar dörtte üçünden fazlasında kimin öldüğünü doğru bir şekilde tahmin etti.

Araştırmacı Sune Lehmann, bu modelin analiz ettiği sonuçların Danimarka’dan geldiğini, dolayısıyla bu tahminlerin başka yerlerde yaşayan insanlar için geçerli olmayabileceğini de vurguladı.

Teknolojinin bizi nereye götürdüğünü ve bunun istediğimiz bir gelişme olup olmadığını değerlendirebilmemiz için bu tartışmanın demokratik tartışmanın bir parçası olması gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir