Dolar, TL Karşısında Yeni Zirvesini Gördü

Dolar, TL karşısında son günlerde jeopolitik ve diplomatik gelişmeleri gündeminde yükselişini sürdürerek 27,76 seviyesiyle yeni zirvesini test etmiş oldu.

Dünyada özellikle ABD tahvillerindeki hareketlilik sürerken, dolarda sınırlı da olsa yükseliş görüldü.

Altındaki ve petroldeki hareketler de bu açıdan bakıldığında dikkat çekiyor. Doların majör 6 para birimine karşı ölçüldüğü dolar endeksinde %0,10 oranında artış görülürken, 106,47 seviyesine yükselmesi de dikkat değer bir gelişme olarak izlendi.

Dolar/TL de yaz başından bu yana sürdürdüğü yükselişini devam ettirerek jeopolitik gündemin de desteğiyle tarihi zirve seviyelerini test etti.

Dolar/TL, yüzde 0,5’i aşan bir yükselişle 27,76 ile rekor seviyesini görürken, tarihi zirvesini gördükten sonra 27,70 seviyesinde dengelendi. Dolar/TL son 1 ayda yüzde 3’ün üzerinde bir yükseliş yaşadı.

Gündemde neler Dolar/TL’yi etkiledi?

ABD’ye ait bir F-16 savaş uçağının Suriye’de görev yapan Türk İHA’sını düşürmesi, önemli bir haber olurken, bölgede de hareketlilik yeniden yakından izlenmeye başlandı.

Küresel piyasalarda da Fed’in yıl sonuna dek bir faiz artırımı daha yapacağı beklentisi hız kazanırken, dolar bu açıdan kazanımlarını artırdı. Son 3 ayda yükseliş yönünde hareket eden dolar, yen karşısında da değer kazanırken, euro/dolar paritesi de bu ortamda geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir