Nobel Komitesi: Açlık grevindeki Mohammadi’nin sağlığından endişeliyiz

Norveç Nobel Komitesi Başkanı Berit Reiss-Andersen, İran’ın başkenti Tahran’da tutuklu bulunan ve başörtüsü takmayı reddettiği gerekçesiyle hastaneye sevk edilmeyen Nobel Barış Ödüllü insan hakları savunucusu Narges Mohammadi’nin sağlık durumuna ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Nobel Barış Ödülü’nün internet sitesinde Mohammadi’nin açlık grevi kararı aldığı hatırlatılarak yapılan açıklamada, “Norveç Nobel Komitesi, kendisine tıbbi tedavi sağlanmamasının ardından Nobel Barış Ödülü Sahibi Narges Mohammadi’nin sağlığı konusunda derinden endişeli. Kadın tutukluların hastaneye kaldırılması için başörtüsü takma zorunluluğu insanlık dışı ve ahlaken kabul edilemezdir” denildi.

‘AÇLIK GREVİNE BAŞLAMASI DURUMUN CİDDİYETİNİ GÖSTERİYOR’

“Narges Mohammadi’nin açlık grevine başlaması durumun ciddiyetini gösteriyor” diyen Norveç Nobel Komitesi Başkanı, İranlı yetkililere çağrıda bulunarak Narges Mohammadi’ye ve diğer kadın tutuklulara ihtiyaçları olan tıbbi yardımın sağlanmasını talep etti.

HRANA haber ajansının haberine göre, hastanede tedavi altına alınmak için başörtüsü takması zorunlu tutulan ve bu zorunluluğu reddeden Narges Mohammadi tutulduğu Evin Hapishanesi’nde bu duruma tepki olarak açlık grevine başlamıştı.

Ne olmuştu?

Mohammadi’nin ailesi, 2 Kasım’da bir açıklama yaparak başörtüsü giymeyi reddettiği için Narges Mohammadi’nin hastaneye sevkine izin verilmediğini duyurmuştu.

Instagram hesabından bir açıklama yapan aile, hapishane yönetiminin başörtüsü olmadan revire gitmesine bile izin vermemesinin ardından cezaevine giden bir sağlık ekibinin ekokardiyogram yaptığını, bunun sonucunda iki damarının ciddi ölçüde tıkalı olduğunun tespit edildiğini aktarmıştı. Mohammadi’nin acilen anjiyo olması gerektiğini belirten ailesi, “Zorla başörtüsü giydirmeye çalışmalarına karşı çıkıyor. İki gündür cezaevinde bir grup kadın, onun hastaneye götürülmesi için aralıksız protesto yapıyor” demişti.

İnsan hakları örgütü Front Line Defenders’a göre, Nobel ödüllü hak savunucusu Narges Mohammadi birden fazla suçtan 12 yıl hüküm giymiş durumda.

Eylül 2022’de Jîna Mahsa Emini’nin başörtüsü giymediği gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolar sırasında Mohammadi bir daha hiçbir koşul altında başörtüsü takmayacağını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir