Türkiye’de nasıl bir işsizlik var? Sanayicilerin işçi bulamama sorunu devam ediyor

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, Dünya’dan Ferit Barış Parlak’a yaptığı açıklamada “Yeni fabrikamızda 200 kişi istihdam edilecek. 2 aydır 70 işçi ile çalışıyoruz. 71’e çıkamadık, çünkü bütün sanayiciler gibi ben de çalışacak eleman bulamıyorum” diye konuştu.

Başkan Seyit Ardıç, kamu sektöründe sunulan avantajlar ve sosyal yardımların, ortalama 26-27 bin TL maaş ve çeşitli sosyal imkânlarla birlikte dahi insanları sanayi tesislerinde çalışmaya teşvik etmekte yetersiz olduğunu ifade etti. Ardıç, bu sorunun acilen çözülmesi gerektiğini belirtti ve “Tüm makro olumsuzlukların temelini oluşturan bu kültürü terse çevirecek yolları bulup, acilen uygulamaya geçmeliyiz” dedi.

TÜRKİYE YÜKSEK TEKNOLOJİ İHRACATINDA ZAYIF

Türkiye’nin yüksek teknoloji ihracatında zayıf kaldığını ve üretimde katma değeri artırmak gerektiğini dile getiren Ardıç, Türkiye’nin rekabet gücünü artırmak, teknolojiyi benimsemek ve yeşil dönüşümü teşvik etmek için önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Ardıç, dünya ekonomisindeki gelişmeleri de değerlendirerek, BRICS ülkelerinin (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) güçlenmesinin Batı’ya meydan okuyan yeni ekonomik gruplar oluşturduğunu ifade etti.

Türkiye’nin yeşil dönüşümü kaçırmaması gerektiğini ve bu konuda devletin de aktif bir rol üstlenmesi gerektiğini vurgulayan Ardıç, çevre ve iklim değişikliğiyle mücadele politikalarının önemine dikkat çekerken, yine Türkiye’nin sınırda karbon vergisi gibi düzenlemelerden etkileneceğini ve yeşil dönüşümün ertelenmemesi gerektiğini kaydetti.

BAŞKAN ARDIÇ CAMİDE ANONS YAPTIRMIŞTI

Bu arada Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, her şehre bir üniversite açılması yüzünden ülkede çok sayıda üniversiteli işsiz olduğunu, ancak sanayide çalışacak kalifiye eleman kıtlığı yaşandığını söylemişti.

Geçtiğimiz Temmuz ayında yaptığı açıklamada, sadece ASO 2. Organize Sanayi Bölgesinde hemen işe başlayacak 4 bin civarında kalifiye eleman arandığını, fakat bulunamadığını belirten Ardıç, şu ifadelere yer vermişti:

“Camiden anonsla işçi aranır mı? Çaresiz kaldık, camiden anons yaptırıp hemen işe başlayacak cam ustası aradığımızı ilan ettik. Ancak bir tek usta bile gelmedi. Gelsin 50 cam ustası, hemen bugün kendi firmamda iyi bir ücretle işe alacağım.”

PARA ANALİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir